Необходима ли е нотариална заверка на предварителния договор?
Широко разпространената практика е при подписване на предварителни договори да не се прави нотариална заверка. Такава не се изисква и според ЗЗД /Закона за задълженията и договорите, в който е уредена част от материята при сделките с имоти, вкл. и за предварителните договори/.
Някой клиенти, посредници и юристи, в стремежа си да се презастраховат изискват такава заверка при подписване на предварителен договор.
Нотариусът обаче, няма задължението да проверява текста на договора, дали в него са еднакво балансирани правата и задълженията на двете страни, дали ги предпазва от рискове, дали в договора има недействителни клаузи.
Това, което нотариусът гарантира е:
- датата на подписване на договора;
- самоличността на лицата подписващи се под договора, че са дееспособни и имат представителна власт;
- прави невъзможни евентуалните недобросъвестни бъдещи поравки в текстовете от договора;
При нужда може да се направи нотариално заверен препис на предварителния договор веднага след подписването му. /таксата за заверка е по 2-4 лева на страница, а при заверка на подписите в предварителния договор се заплаща такса според материалния интерес в него/
Единственият аргумент „ЗА” заверката е, че при нужда от завеждане на съдебно дело срещу неизправна страна, може да се мине по съкратена процедура и заверения договор служи за извънсъдебно основание за изваждане на изпълнителен лист.
До същия резултат се стига и без заверен договор, но отнема повече време.